INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Henryk Leopold Bartsch      Ks. Henryk Leopold Bartsch - plik z Wikimedia Commons - fotogafia z atelier L. Kowalskiego w Warszawie - retusz iPSB.
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bartsch Henryk Leopold (1832–1899), superintendent ewang. w Warszawie, ur. się dnia 19 XII we Władysławowie pod Kaliszem jako syn tamtejszego proboszcza ewangelickiego Karola Jana. Po ukończeniu gimnazjum w Piotrkowie w r. 1851 rozpoczął studja teologiczne w uniwersytecie w Dorpacie. W r. 1852 podczas srożącej się cholery postradał jednocześnie zarówno ojca jak i matkę, nad których zwłokami młody student teologji zmuszony był odprawić czynności pogrzebowe. Przeżycia ówczesne niezatarte wywarły wrażenie na młodzieńcu. Po ukończeniu w r. 1855 studjów ze stopniem kandydata teologji został 18 XI w Warszawie wyświęcony i tu też aż do r. 1858 był wikarjuszem ówczesnego superintendenta generalnego Ludwiga. W latach 1858–1868 był proboszczem w Łowiczu, oraz administratorem filjału kutnowskiego, a także nauczycielem religji w łowickiej szkole powiatowej. W r. 1868–1872 był diakonem w Warszawie i nauczycielem religji oraz kapelanem garnizonu warszawskiego. W r. 1872 opuścił zajmowane stanowiska, porzucając zarazem stan duchowny. Krok ten spowodowany został trwającą od szeregu lat rozterką duchową po rozwodzie w r. 1862 z małżonką swą, którą był poślubił w r. 1857. Usunięcie się od obowiązków pasterskich trwało do r. 1878, w którym to czasie pracował w Warszawskim Komitecie Cenzury.

Na wiosnę 1878 r. ponownie przyjęty do służby kościelnej, objął probostwo w Lipnie, równocześnie zarządzał parafją w Sierpcu, gdzie też płocka Dyrekcja Szkolna wyznaczyła go opiekunem szkół. Po pięcioletniej pracy na tych stanowiskach w r. 1883 wybrany został drugim proboszczem parafji warszawskiej, w której następnie w r. 1895 objął stanowisko pierwszego proboszcza. W okresie urzędowania w Warszawie powierzone mu zostały: w l. 1887 – 89 administracja parafji w Pilicy, w l. 1896/97 administracja parafji w Nowym Dworze. W r. 1896 mianowany został radcą Konsystorza i wybrany superintendentem diecezji warszawskiej, w której to godności zatwierdzony został na wiosnę 1897 r. Na stanowiskach tych trwał aż do śmierci dnia 28 II 1899 w Warszawie.

Opublikował: Mowy okolicznościowe i trzy kazania (1872), Mowy przygodne i trzy kazania (1885); Mowy przy czynnościach religijnych (1894); Konfesja augsburska czyli wyznanie wiary, przedstawione cesarzowi Karolowi V na sejmie w Augsburgu w r. 1530, z tekstu łacińskiego przetłumaczona (1888). Ostatnią tę pracę wykonał B. wespół z past. A. Schoeneichem. W okresie, gdy porzucił był służbę kościelną, opublikował ponadto szereg innych prac. A więc: Wspomnienia z podróży do Kairu i Jerozolimy, odbytej w roku 1861 (1873); Listy z podróży po Grecji (1874); Z teki podróżnika, szkice dawne i nowe, oryginalne i tłumaczone (1883). Jako miłośnik i znawca muzyki przyswoił literaturze polskiej szereg prac, traktujących o wybitnych muzykach, m. i. Ortlepa Ernesta: »Beethoven. Fantastyczna charakterystyka, poświęcona miłośnikom muzyki i wielbicielom wielkiego męża« (1876); Döringa Henryka: »Józef Haydn, życiorys i charakterystyka« (1876); oraz w r. 1894 studjum »Robert Schumann«. Z francuskiego w tymże czasie przełożył Emanuela de Las-Cases »Przewiezienie zwłok Cesarza Napoleona z wyspy św. Heleny do Paryża« (1876).

 

»Zwiastun Ewangeliczny«, W. 1889 r., 78 nn.; »Kurj. Warsz.« 1899, nr 60; Szeruda J., Bibljografja polsko-ewangelicka XIX i XX w., »Rocznik ewangelicki« 1925.

Edmund Bursche

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.